2011-08-29

Reglanas

Turinys

1. Reglanas nuo viršaus
    1.1. Iškirptė be įgilinimo
    1.2. Ties priekine mezginio dalimi (-is) įgilinta iškirptė
          - per galvą apsivelkamo megztinio mezgimo pavyzdys
          - susagstomo megztinio mezgimo pavyzdys
          - megztinio su V formos iškirpte mezgimo pavyzdys
    1.3. Ties priekinėmis ir pečių dalimis įgilinta iškirptė
2. Reglanas nuo apačios
    2.1. Reglanas nuo apačios su siūle
          2.1.1. Iškarpos gaminimas
          2.1.2. Mezgimas pagal turimą standartinį brėžinį
    2.2. Reglanas nuo apačios be siūlės
3. Reglanas vąšeliu
4. Naudingos nuorodos



Reglano rankovės (dar vadinamos pleištinėmis) - tai rankovės, vientisos su pečiais ir siekiančios priekaklį.

2011-08-18

Žiauri gyvenimo realybė

Štai taip. Šįkart nebus anei nuotraukos, anei rašinėlio apie "akių dūmimą". Kol kas vienintelė ištikimiausia ir visokia kitokia -iausia šio blog'o sekėja (žinoma neskaitant vienintelio ir nepakartojamo mano vyro, kurį, tenka pripažinti, mezgimas ir pan. dalykai domina itin saikingai :) ) guodėsi jaučianti negalią kurį laiką gyvendama be fotoaparato. Labai gerai ją suprantu, nes net sunkiai telpa į žodžius, kaip tuomet jaučiasi blog'erė (tegu dar ir visai pradedančioji) be... kompiuterio. Tiksliau gal būtų sakyti su laaabai atnaujintu kompiuteriu, bet šia tema nesiplėtosiu. Mano išpuoselėtas mezgimo archyvėlis reanimuojamas ir prognozės toli gražu ne džiuginančios - tikrai liks tai, ką turėjau prieš gerus tris mėnesius. Tai žinoma geresnioji naujiena. Blogesnioji ta, kad per tokį atrodytų neilgą laiko tarpą gerų dalykų galima sukaupti neįtikėtinai daug ir dėl įdėto triūso beigi išsibarsčiusių net nuorodų, kur tų gėrių vėlekos iš naujo ieškoti, širdelę sopa...

Taigi laukiu. Viena vertus, galvoje nesiliauja suktis mintys, kiek galbūt reikės įdėti pastangų dėl visiško atsitiktinumo, nesėkmės, o ir tos pastangos vargu ar leis išspausti jau turėtą, kaip sakoma, rankoje laikytą, variantą. Kita vertus, nori nenori dar ir dar kartą susiduri su tiesa, jog viskas šiame pasaulyje laikina - čia atrodo kažką turi, kuo galėtum ir su artimu dosniai pasidalinti, čia vėl pats stovi plikas basas... Kad perdaug neprisirištum, kad nepamirštum, dėl ko esi po šia saule.

Iš pradžių dėl visos šios painiavos nuotaika buvo kaip tik tokia, kai norisi nulįsti į kamputį ir nebent ramiai pasiklausyti Rasos LaPienės muzikos - yra kelios jos senosios giesmės, dainos, kurių visada klausausi tokios nuotaikos. Tada manęs geriau nejudinti :)

Kitas ne prastesnis būdas leisti susigulėti mintims - mezgimas. Taigi galų gale pradėjau megztuką - pirmąkart sau ir pirmąkart rimtėlesniu kiauraraščiu. Nežinau, gal ne toks tas raštas ir rimtas, o gal perprastos nuomonės buvau apie kiauraraščius, bet procesas visai malonus ir smegeninės pernelyg apkrauti nereikia, o įvėlus klaidelę ji matyti iškart, o ne nuo pusės mezginio, ko labiausiai bijojau.

Dar truputuką skaitau. Ilgai gulėjo lentynoje ši anytos paskolinta knygelė - vis neprisiruošiau atsiversti, atrodė labai jau nepatraukliai: kažkoks detektyvas, o dar apie Afriką, dar kažkokie gremėzdiški neištariami veikėjų vardai, o autorius - medicinos teisės profesorius (su pastarąja yra tekę turėti reikalų ir bene vienintelis su ja susijęs neabejotinai teigiamas dalykas - kad dieną, kai išlaikiau įskaitą, iš savo būsimo vyro gavau pasiūlymą tekėti). Trumpai tariant, daugeliu atžvilgiu ta knyga manęs nedomino, bet gi nepadoru pernelyg ilgai laikyti negrąžintą daiktą. O štai dabar skaitau jau antrąją - visiškai savo noru ir visai neatsisakyčiau dar dviejų šios serijos knygų. "Didžiosios Britanijos mokslininkai šias knygas rekomenduoja net kaip psichoterapijos priemonę" - na ir kas, kad apie Afriką :)

2011-08-14

Obuolių pyragas su manų kruopomis




Vakar pradėjome obuolių sezoną - pirmąja dėže, parsivežta iš diedukų (taip mūsų mažieji vadina vyro tėvus):


Ne parodiniai, truputėlį jau gelbėtini, bet dar kvepiantys sodu ir kuo puikiausiai tinkantys pyragui. Taigi nedelsdami su vyresnėliu ir kibome į darbą - pirmiausiai kruopščiai atsirinkome negražesniuosius obuolius, kiek pradėjusius gesti. Šis etapas mano pagalbininkui buvo įspūdingiausias, tad negaliu nepaminėti. Toliau sekė nebe tokie įdomūs dalykai, su kuriais susidoroję turėjome nemenką dubenį luptų, smulkiai pjaustytų obuolių.

Dar pyragui prireikė:

300 ml miltų,
300 ml manų kruopų,
200 ml cukraus (saldesniems obuoliams būtų užtekę ir 150 ml),
1/2 standartinio pakelio kepimo miltelių,
180 g sviesto,
cinamono.

Miltus, manų kruopas, cukrų ir kepimo miltelius sumaišiau dubenyje.

Į dubenį su pjaustytais obuoliais negailėdama pribėriau cinamono ir gerai išmaišiau.

Kepimo skardą ištepiau sviestu ir išdėliojau maždaug vienu sluoksniu (kad nesimatytų dugno) pjaustytus obuolius. Apibarsčiau puse kiekio paruoštosios masės. Vėl pribėriau panašų kiekį obuolių ir apibarsčiau likusiu mišiniu. Viršų apdėliojau tarkuotu sviestu. Kepiau 200 C karštumo orkaitėje 45 min.

Kaip visada, pyragas išėjo labai birus, valgomas šaukštu, tad stalo svečiams labai nepapuoštų... Bet visgi skanumėlis - ypač kol dar šiltas, su pienu (ledai beje irgi nemaišo).

2011-08-12

Mezgimas sutrumpintomis eilėmis

Mezgimas sutrumpintomis (neužbaigtomis) eilėmis - tai mezgimas kas eilę paliekant tam tikrą skaičių neišmegztų akių.

Tai gan plačiai taikomas mezgimo elementas - sutrumpintomis eilėmis galima formuoti krūtinės įsiuvus, nuo viršaus mezgamo drabužio reglano rankovėmis kaklo iškirptę, kai kuriuos kepurių, šalikų modelius ir kt. Pabaigus formavimą toliau mezgamos vėl visos akys.

Kiek kurioje eilėje palikti neišmegztų akių, arba reikia apsiskaičiuoti, arba jau būna nurodyta konkretaus mezginio aprašyme. Šis skaičius gali būti didėjantis (sutrumpintos eilės trumpėja), mažėjantis (sutrumpintosios eilės ilgėja) arba net ir kartotis toks pats kas keletą pilnų eilių (pavienės sutrumpintos eilės tokio paties ilgio).

Pagrindinis dalykas, nuo kurio priklauso, kiek dailus bus mezginys - kaip išmegzti sutrumpintos eilės pabaigą/pradžią. Pagal tai skiriama keletas būdų, kuriuos ir norėčiau čia pristatyti. Šįkart klasifikacija kiek neįprasta - nuo sudėtingesnių būdų iki paprastesnių. Tokį išdėstymą pasirinkau dėl to, kad tai, kas galbūt atrodo paprasčiausia, iš tiesų reikalauja daugiau įgūdžių, mezginio "pajautimo", nei per didelio, nei per mažo siūlo įtempimo, o nuosekliai sekant sudėtingesnių būdų etapus galima išgauti puikų rezultatą ir be didesnės patirties.

Turinys

1. Sutrumpintos eilės su apmetimu
    - Dešinysis įsiuvas mezgant trikotažo raštu
    - Dešinysis įsiuvas mezgant atvirkščiojo trikotažo raštu
    - Kairysis įsiuvas mezgant trikotažo raštu
    - Kairysis įsiuvas mezgant atvirkščiojo trikotažo raštu
    - Abiejų įsiuvų formavimas, kai sutrumpintos eilės ilgėja
2. Sutrumpintos eilės su apmetimu iš akių tįsos
3. Siūlu apvejama kraštinė iš paliktųjų neišmezgamų akių
    - I būdas
    - II būdas
4. Paprasčiausios sutrumpintos eilės

2011-08-11

Suknelė Adelytei


Kai rinkome vardą savo mažylei, vienas iš variantų buvo Adelė. Vėliau jį nukonkuravo kiti, bet didysis broliukas vis prisimindavo ir šį. Galiausiai, kad neliktų vardas be šeimininkės, juo praminėme pirmąją mažosios lėlytę - dovanotą diedukų. O ši suknelė atsirado dar labiau praktiniais sumetimais - nusprendžiau pasilengvinti sau gyvenimą ir užuot eilinį kartą rinkusi iš palovių itin lengvai nurengiamus rūbelius (pusantrų metukų mergytės - tiesiog virtuoziškai), griebiausi vąšelio.

Nužvelgus figūrą netruko paaiškėti, kad iki žmogiškų proporcijų šiai manekenei toloka ir su tipišku reglanu geriau neprasidėti. Tad nunėrusi 50 kilpų pynelę kakliukui tęsiau pagal šią tolygiai platinamo reglano schemą:


Nunėriau pagal ją 7 eiles ir  8-ąją pakartojau 4 kartus.

Matuodama ant lėlytės palikau kiek reikia "rankovėms" (proporcijos išties keistokos - labai jau siaura ir plokščia nugarytė), toliau kartu nėriau tik priekį ir nugarą (rankovių dalį praleisdama) - 3 eiles stulpeliais su užmetimu ("juosmeniui") ir 11 eilių pagal šią schemą (sijonėliui):


Nugarą susiuvau tiek, kad lėlytė vos vos įlįstų, aukščiau įsiuvau tris sagas, prinėriau kiek pamažintas kilpas, o po sijonėliu - tokiais kaip smėlinuko "kelnaites".

Gal ir baisingai nepedagogiška, bet viliuosi, kad kol kas Adelytė bus nenurenginėjama bei sėkmingai (su visomis rankomis ir kojomis) sulauks tokio dukrelės amžiaus, kai šiai norėsis ir namus lėlėms statyti, ir lovelėje migdyti, ir t.t. Broliukas, iš visų pusių pavartęs bei pagyręs: "Nu visai gražu",  kiek patylėjęs jau konstatavo: "Aš nemokėsiu nurengti". Kažin ar taip pat manys ir po pietų miego atsikėlusi mažoji lėlytės šeimininkė...

2011-08-10

Pirštinytės su pelėdžiukais


Dvi poros pirštinyčių į draugiją prakutusio nykštuko kepurėlėms:


Prisipažinsiu - nesu didelė mėgėja megzti keliskart to paties. Jei jau tenka sukurpti kažką labai panašaus, stengiuosi bent mažulytę detalę pakeisti. Gaila su pirštinėmis (kaip ir su kojinėmis) taip neišeina - antrąją visada turi atkartoti lygiai taip pat. O jei dar ir vaikai du, iš kurių vienas jau moka pareikšti savo svarią nuomonę, kad jam reikia pelėdų, lygiai tokių pačių, kaip ir sesės... Na bet geriau jau megzti tą patį, nei nemegzti nieko :) O kad gautųsi visiškai tas pats, dar ir ant lapuko vieną kitą skaičių pasižymiu, paskui tuos lapukus dėl visa ko pasilieku ateičiai - iš pradžių tvarkingai, paskui jau nelabai, galų gale nebeatseku, apie kurį mezginį ta rašliava, ir tenka pripažinti, jog naudos iš to visgi ne kažin kiek. Taigi taupydama vietą stalčiuje savo nenumaldomą poreikį užsirašinėti pamėginsiu realizuoti čia.

Pilkosios pirštinytės

Apmečiau 32 akis ir paskirsčiau po 8 ant keturių virbalų. 16 eilių mezgiau stulpeliais 1/1. Toliau:

1 - 4 eil. - išvirkščiosiomis, tik 2-oje eilėje po vieną užmetimą kiekvieno virbalo pradžioje (taigi toliau jau 36 akys, po 9 akis ant virbalo),

5 - 7 eil. - išvirkščiosiomis, tik 12 vidurinių akių (ant III ir IV virbalo) - gerosiomis,


8 eil. - tai pirmoji pelėdos schemos eilė (po dvi kraštines schemos akis nenaudojau), o visas likęs "fonas" - išvirkščiosiomis akimis:



Nykštį formavau 15 eilėje.

- Dešiniajai rankai ant pirmojo virbalo: 1 akis išvirkščioji; tada 6 akis išmezgiau juodu (kontrastingos spalvos) siūlu, pervėriau jas atgal ant kairiojo virbalo ir dar kartą išmezgiau jau pilkuoju; 2 akys išvirkščiosios.

- Kairiajai rankai ant antrojo virbalo: 2 akys išvirkščiosios, 6 akys analogiškai su juodu, paskui pilku siūlu, 1 akis išvirkščioji.

Pasibaigus pelėdos schemai dar numezgiau dvi eiles išvirkščiosiomis akimis ir pradėjau siaurinti - kaskart sumegzdama I ir III virbalų II ir III akis, o II ir IV virbalų dvi priešpaskutines. Likus iš  viso 8 akims siūlą nukirpau ir pervėriau per jas.

Atsargiai išvėriau juodąjį siūlą ir surinkau atviras akis: 6 viršuje ir 5 apačioje. Dar "surinkau" 1 ir 2 akis iš kraštų - iš viso gavosi 14 a. nykščiui, kurias paskirsčiau ant keturių virbalų. Numezgiau 10 eilių išvirkščiosiomis akimis ir užbaigiau kaip ir visos pirštinės "nosytę".

Rožinės pirštinytės

Apmečiau 28 akis ir paskirsčiau po 7 ant keturių virbalų. 16 eilių mezgiau stulpeliais 1/1. Toliau:

1 eil. - po vieną užmetimą kiekvieno virbalo pradžioje (taigi toliau jau 32 akys, po 8 akis ant virbalo), išvirkščiosiomis, tik 11 vidurinių akių (ant III ir IV virbalo) - gerosiomis,

2-3 eil. - išvirkščiosiomis, tik 12 vidurinių akių, (ant III ir IV virbalo) - gerosiomis,

4 eil. - tai pirmoji pelėdos schemos eilė (po dvi kraštines schemos akis nenaudojau), o visas likęs "fonas" - išvirkščiosiomis akimis.

Nykštį formavau 11 eilėje.

- Dešiniajai rankai ant pirmojo virbalo: 1 akis išvirkščioji; tada 5 akis išmezgiau juodu (kontrastingos spalvos) siūlu, pervėriau jas atgal ant kairiojo virbalo ir dar kartą išmezgiau jau rožiniu; 2 akys išvirkščiosios.

- Kairiajai rankai ant antrojo virbalo: 2 akys išvirkščiosios, 5 akys analogiškai su juodu, paskui su rožiniu siūlu, 1 akis išvirkščioji.


Pasibaigus pelėdos schemai kitoje eilutėje pradėjau siaurinti - kaskart sumegzdama I ir III virbalų II ir III akis, o II ir IV virbalų dvi priešpaskutines. Likus iš  viso 8 akims siūlą nukirpau ir pervėriau per jas.

Atsargiai išvėriau juodąjį siūlą ir surinkau atviras akis: 5 viršuje ir 4 apačioje. Dar "surinkau" 1 ir 2 akis iš kraštų - iš viso gavosi 12 a. nykščiui, kurias paskirsčiau ant keturių virbalų. Numezgiau 9 eiles išvirkščiosiomis akimis ir užbaigiau kaip ir visos pirštinės "nosytę".

2011-08-09

Prakutusio nykštuko kepurėlė


Na niekaip jokios kitokios antraštės nesugalvojau - be galo mielas būtent šis pavadinimas... Tad visų pirma ir skubu padėkoti Sniegai už lietuvišką mezgimo aprašymą - AČIŪ!

Išėjo kas išėjo, bet manau visai be reikalo kurį laiką dar dvejojau, ar bandyti - turime štai jau dvi tokias kepurėles ir turbūt dar ne paskutines:


Sakyčiau labai patogus modelis, ypač dar neitin prakutusiam darželinukui, kuriam savarankiškai susirišti raištukus būtų kiek persudėtinga, o ir sagai negrabiais pirštukais parodyti kelią į kilpą laiko užimtų.

Prie viso to, kas labai tvarkingai išdėstyta aprašyme, pridurčiau tik nedidukę pastabėlę - mezant reikia turėti omenyje, kad išorinė kepurėlės pusė galų gale taps išvirkščioji. (Tai žinoma nelabai turi reikšmės, jei siūlai nauji, bet jei yra kokių slėptinų defektėlių, geriau jau juos iškart palikti toje pusėje, kur jiems ir vieta).

Beje pilkajai kepurėlei išmėginau dar nebandytą itališkojo akių apmetimo būdo variantą stulpeliams 2/2 (aprašytas čia). Kadangi ši kepurėlė iš pradžių mezgama ratu, papildomai turėjau smagų galvosūkį, kaip "apsukti" kas antrą eilę. Na bet galiausiai likau visai patenkinta rezultatu. Tiesa nesu tikra, ar būtent šiam modeliui tai labai tinkamas pasirinkimas - atrodo dailiau, bet kraštas storesnis, ne tiek laisvas, kaip akis apmetus įprastu būdu, nors pagrindinio akių apmetimo itališkuoju būdu reikalavimo - pirmas 4 eiles megzti plonesniais virbalais, ir nesilaikiau.

2011-08-07

Akių nuleidimas

Turinys

1. Akies pertraukimas per kitą
2. Akių sumezgimas (2 būdai)
3. Akių sunėrimas (2 būdai)
4. Akių nuleidimas adata
    4.1 Itališkasis akių nuleidimas adata
          4.1.1. Itališkasis akių nuleidimas stulpeliams 1/1 (2 būdai)
          4.1.2. Itališkasis akių nuleidimas stulpeliams 2/2 (2 būdai)
    4.2. Kiti akių nuleidimo adata būdai (3 būdai)
5. Itin tamprus kraštelis
6. Reljefinio krašto formavimas (3 būdai)

2011-08-06

Pieva kvepiantys namai




Šiandien turėjome progos visa šeimynėlė aplankyti mano vaikystės pievą. Svarstau, ko gero būtent tai ir buvo pagrindinis kelionės tikslas - dar kartelį dirstelėti ten, kur viskas kažkada buvo skersai išilgai išvaikščiota, mintinai žinomas kiekvienas takelis takelytis, pažįstamas kiekvienas žemuogių pievelės lopinėlis, kur tiek kartų varstytos uogos ant smilgų, skinti lubinai (keista - jie gi taip neilgai išsilaiko pamerkti), bėgiota su mūsų, vaikų, be galo mylėtu šuneliu Toriu ar tiesiog gulėta žiūrint į plaukiančius debesis ir... svajota. Pasirodo tik tada visi krūmai, medeliai atrodė tarsi sustoję laike - tarsi visada tokie buvę ir visada būtent tokie ir liksią. Avietynas pavirtęs nemenku miškeliu, o ten, kur būta pačios miško tankmės, šviečiasi kelerių metų senumo kirtavietė. Nežinau, gal suaugusiojo akimis niekada ta erdvė ir nebuvo tokia neaprėpiama, bet dabar jos tikrai mažiau - glemžiasi miškas. Bene vienintelis dalykas, kuris tikrai likęs ten, kur ir buvęs - tai slidinėjimo takas ir vaikystėje taip paslaptingai atrodęs (kone ant žemės nusileidęs kosminis laivas :D ) "slidininkų namelis". Naudojami iki šiol...

Na bet laikas grįžti prie pagrindinio (?) kelionės tikslo, o jis kur kas apibrėžtesnis - pasirinkti žiemai vaistažolių. Esu visiškai įsitikinusi, kad pačios pačiausios auga būtent TOJE pievoje :) Ir nesvarbu kiek kartų išgirsčiau sakant, jog plikyti arbatą iš pakelių - žymiai patogiau, ar kad vaistinėse pirktos žolelės irgi visokios kokios ekologiškos... Pirktinė arbata yra pirktinė, ji neturi nė pusės savo tikrojo skonio ir tuo labiau - nekelia štai tokių sentimentų.

Ne tiek ir daug to šiandieninio derliaus - viso labo keletas žolelių rūšių, bet manau užteks iki pavasario gintis nuo peršalimų (langus vis tiek keisime, bet čia jau atskira kalba :) ). Taigi

...aviečių lapai (muša temperatūrą, tad bus naudojami daugiau kaip vaistas, nebent vienas kitas lapelis kaip priedas - imuniteto stiprinimui):



...žemuogių lapai:



...ir čiobreliai (kaip gi be jų, nesvarbu, kad savo kalvelę apleido - persikraustė ant ne ką prastesnės):

Taigi kokią savaitėlę turėsime kambarį - "džiovyklą" su daugeliu horizontalių paviršių nudėliotų kepimo skardomis ir nuklotų popieriumi. Pieva kvepiantį kambarį...

2011-08-03

Akių apmetimas

 Turinys

1. Akių apmetimas vienu virbalu
    1.1. Akių apmetimas vienlinku siūlu
            - I būdas
            - II būdas
    1.2. Kryžminis akių apmetimas
    1.3. Itališkasis akių apmetimas
            - klasikinis itališkasis akių apmetimas
            - itališkasis akių apmetimas su pagalbiniu siūlu
    1.4. Kiti akių apmetimo vienu virbalu būdai
            - akių su dviguba apatine grandinėle apmetimas
                - I būdas
                - II būdas
            - dekoratyvinis akių apmetimas
                - storas dvigubų akių kraštas - "bulgariška pradžia"
                - storas sukryžmintų akių kraštas
                - storas kiauraraščio kraštas atnaroje 1/1
                - spurgų kraštas
                - kryžminis būdas visas akis apmetant po dvi
            - akių apmetimas smiliumi
2. Akių apmetimas dviem virbalais
3. Akių apmetimas vąšeliu
4. Nematomas akių apmetimas ir pagalbinė eilė
    - pagalbinė eilė vąšeliu
    - nematomas akių apmetimas stulpeliams 1/1
    - nematomas akių apmetimas stulpeliams 2/2
    - nematomas akių apmetimas su pagalbine eile vąšeliu

Apie pirmosios akies apmetimo būdus jau rašiau. Čia nagrinėsime tik tolesnius darbo etapus, nebent tam tikram tolesnių akių apmetimo būdui tinka tik tam tikras pirmosios akies apmetimo variantas - tuomet bus aprašytas ir jis.

2011-08-02

Pirmosios akies apmetimas

Pirmasis bet kurio akių apmetimo būdo etapas - pirmosios akies (slankiojamosios kilpos) apmetimas. Jai apmesti galimi keletas skirtingų būdų, kai kurie iš jų labiau tinkami tam tikriems mezginiams, tačiau didelio skirtumo nėra.

Prieš apmetant pirmąją akį, atsivyniojama siūlo tiek, kad užtektų apmesti visas mezginio akis.

Pirmąją akį galima suformuoti su virbalu (ar jų pora) arba virbalų nenaudojant - pirštais.

Turinys

1. Pirmosios akies apmetimas nenaudojant virbalų
    I būdas
    II būdas
2. Pirmosios akies apmetimas su virbalu (ar suglaustų virbalų pora)
    I būdas
    II būdas
    III būdas
    IV būdas